Zjistili jste, že vlastníte "černou" stavbu? Nebo chcete stavbu koupit a není k ní vše jak má být?

Jak z toho ven a jak takovou černou stavbu zlegalizovat?

 

Většinou se tyto skutečnosti objeví, když chcete koupit dům a zjistíte tyto nesrovnalosti v katastru nemovitostí. Nebo svoji nemovitost prodáváte a přišli jste na to, že vaše garáž nebo přistavená veranda je vlastně černou stavbou.

Popíši vám, jak postupovat, abyste takové stavby zlegalizovali.

Nejčastěji se s nezapsanými nebo chybně zapsanými stavbami setkáváme u starších domů postavených před několika desítkami let. Často majitelé stavby postavili, zkolaudovali, ale na katastrální úřad už celou věc neoznámili. No a Vy jste třeba takovou stavbu zdědili a teď ji potřebujete prodat a Váš makléř, nebo to zjistil odhadce při místním šetření financující banky úvěru Vašeho kupujícího. Pokud máte veškeré dokumenty (např. kolaudační rozhodnutí, geometrický plán apod.), může být zápis relativně jednoduchý.

Dvě nejčastější varianty legalizace stavby:

Stavba postavená před rokem 1976:

Musíte mít potvrzení od stavebního úřadu příslušného dle adresy nemovitosti. Vyhotovíte žádost a doložíte pasportem stavby, geometrickým plánem a řadou dalších potvzení, která po Vás úřad bude vyžadovat. Která přesně to budou, Vám sdělí příslušný stavební úřad obce, ve které se stavba nachází.

Stavba novější, vybudovaná po roce 1976:

Postup zápisu je náročnější. Pro legalizaci po Vás stavební úřad nejspíš bude chtít podrobnější dokumentaci, jako je třeba dodatečná kolaudace, revize a jiné požadavky dle konkrétního případu. Jaké to budou, Vám sdělí na stavebním úřadě, kam stavba patří. 

V obou případech Vás to něco bude stát. Jak na poplatcích pro úřady (stavební, katastrální, pozemkový), tak pro případnou práci stavaře za dokumentaci ke stavbě, či geodetovi za vyhotovení geometrického plánu či souhlasné prohlášení vlastníka. Bude to stát také hodně Vašeho času.

Ve chvíli, kdy získáte souhlasné vyjádření ze stavebního úřadu, je třeba nechat stavbu správně zakreslit do katastru nemovitostí. K žádosti o zápis stavby budete potřebovat zmiňované vyjádření a originál geometrického plánu či další dokumenty.

 No a jestli se ptáte, proč je legalizace nutná?

Pokud jste prodávající, je správné zapsání staveb do katastru nemovitostí ve vašem zájmu. Kupci se určitě budou zajímat o to, zda je vše v pořádku. V případě, že financují koupi nemovitosti hypotékou, určitě na nezapsanou nebo špatně zapsanou nemovitost přijde odhadce banky. Banka pak zájemci nepůjčí. No a vy přijdete o kupce.

Z toho plyne, že je opravdu dobré a výhodné mít dokumenty k nemovitosti v pořádku. Připadá vám vše výše popsané složité? Můžete mě kontaktovat a společně najdeme pro Vás nejjednodušší řešení.

 

foto web Lenka-2.jpg

Datum publikace článku: 01.09.2021