Co budou dělat ceny nemovitostí?

Budou nadále stoupat, nebo začnou klesat?

Bytová politika se stala před volbami častým tématem. Mnoho poslanců, ekonomů, vládních poradců se vyjadřuje k této problematice a každý má na věc nějaký recept. Nejčastěji zaznívají hlasy, které se upínají ke změně stavebního zákona a zjednodušení i zrychlení stavebního řízení.
Ovšem problematika dostupnosti bydlení (vlastního, nájemního i sociálního) je daleko složitější a je ovlivněna velkým množstvím faktorů (legislativa, daně, bytová politika státu, ekonomický vývoj, situace na trhu práce, investiční příležitosti, sociální politika, atd...).
Jednoduché řešení neexistuje!
Velcí investoři už řadu let kupují někdy celé developerské projekty. Proč? Peníze jim mohou vydělávat samy. Byty zůstávají prázdné, stále nové a inflace neukrajuje z hodnoty jimi smysluplně utracených peněz. Cena bytů v čase roste, takže při prodeji v pozdější době může být zisk velmi zajímavý.
Ze sčítání lidu, domů a bytů 2021 se dozvíme, kolik prázdných bytů v ČR je. Uvidíme, jaké množství bytů nám reálně chybí. Stavební zákon se změní. Bude se i více stavět. Pokud se však byty nebudou v dostatečné míře dostávat k lidem, situace se nezmění.
Stát nabádá obyvatelstvo, aby si šetřilo na stáří. K tomu bohužel neposkytuje vhodné nástroje. Stát nebyl schopen za 30 let zrealizovat důchodovou reformu. Lidé tedy hledají bezpečné cesty sami, jak vhodně investovat své ušetřené peníze a zajistit se na stáří. Tito lidé většinou koupí 1-2 byty a ty následně pronajímají. Nespekulují. Ovšem do toho přicházejí politici s předvolebními nápady, jak být více solidární a vybrat pokud možno více peněz do státní kasy. Zda nějaký trest v podobě vyššího zdanění bytů přijde, uvidíme nejdříve za 1-2 roky.
Jedna věc je však zřejmá. Ceny nemovitostí porostou dlouhodobě, nedojde-li ve světě k něčemu fatálnímu. V určitých ekonomicky nepříznivých obdobích můžeme zaznamenat pokles či stagnaci cen, ovšem následně se vrátí růst, protože o ceně bydlení rozhoduje především poptávka.
Pokud uvažujete o prodeji nemovitosti, kterou nechcete nebo nemůžete držet jako investiční, je ten správný čas na realizaci. Zavolejte mi a rád Vám pomohu prodat co nejlépe a s rozumem!

 

Váš Ing. Petr Vaněk

Více o mně  ZDE

 

DSC_0475 1.jpg

Datum publikace článku: 17.09.2021