Co to je a co obnáší Výhradní smlouva o zprostředkování?

Z praxe vím, že se hodně lidí cítí nekomfortně při zmínění nějakého pevného závazku, který je omezuje, je vnímáno že ubližuje, že nedosáhnou, co potřebují/chtějí.

Smlouva o zprostředkování je vždy uzavírána mezi kanceláří (makléřem) a klientem.

Kdo je klientem? Je to buď prodávající strana, nebo to může být strana kupující.

Jsou v ní jasně sjednané podmínky všech stran, a to jak cena, jaká cesta k jejímu dosažení poveden, tak odměna za provedenou práci a její rozsah.

Jaké jsou pro Vás výhody exkluzivity?

Pokud jste prodávající:  zjednodušeně řečeno to jsou jasně stanovená pravidla. Ví, že se zprostředkovatel zavázal věnovat se na 100%, jsou jasně dané cenové podmínky, strategie, harmonogram prací či fází vedoucích k prodeji, je jasná výše provize za odvedenou práci a její rozsah.

Pokud jste kupující: - výhodou je nákup předem prověřené nemovitosti makléřem, a tím pádem minimalizace rizika nákupu zajíce v pytli, a také úspora drahocenného času chozením zbytečně na prohlídky, kde by se zjistilo, že nemovitost ani prodat díky faktickým nebo právním vadám nejde.

V případě nabídky nemovitosti více realitními kancelářemi, které nemovitost nabízejí tím pádem neexkluzivně, za různých podmínek a zpravidla s různými údaji o nemovitosti, nebude vydávat energii a čas s vyřízením úvěru zbytečně, bude mít nemovitost opravdu rezervovanou pro sebe správnou smlouvou i s případnými sankcemi za její nedodržení pro prodávající. Bude mít jistotu bezpečného nákupu. V případě nákupu od soukromé osoby opět bude nemovitost prověřená, bude vědět, že prodávající opravdu chce prodat a jen tak to nezkouší, aby třeba naštval po hádce partnera (i to jsem zažila).

Pro realitní kancelář (makléře) exkluzivita znamená závazek věnovat se za přesně daných podmínek celému obchodnímu procesu včetně zainvestování financí do kompletního marketingu dělaného na míru, vedoucího k nejlepším podmínkám prodeje.

Exkluzivitou je celá obchodní transakce všem stranám jasná a přehledná s jasným cílem.

 

Lenka Maděřičová

 

850_7988_3 - kopie.jpg

Datum publikace článku: 01.09.2021